Indefinite future tense زمان آینده نامعین
→durmak/görmek
to stand/to see
ایستادن / دیدن
Men duraryn/görerin
I will stand/see
من می ایستم/ می بینم
Sen durarsyň/görersiň
You will stand/see
تو خواهی ایستاد / خواهید دید
Ol durar/görer
He will stand/see
او خواهد ایستاد / خواهد دید
Biz durarys/göreris
We will stand/see
ما خواهیم ایستاد / خواهیم دید
Siz durarsyňyz/görersiňiz
You will stand/see
شما خواهید ایستاد / خواهید دید
Olar durarlar/görerler
They will stand/see
خواهند ایستاد/ خواهند دید
The indefinite future tense, while more complicated than the definite future tense “-jak/-jek” (described in Unit 4), is used more frequently in speech and writing.
زمان آینده نامعین، در حالی که پیچیده تر از زمان آینده معین "jak/-jek -" (شرح شده در بخش 4) است، بیشتر در گفتار و نوشتار استفاده می شود.
To form the negative, add “-m” after the verb stem. For the singular third person, “-ar/-er” ending is replaced by “-maz/-mez,” (Ol görer/Ol görmez) while the plural third person changes from “-arlar/erler” to “-mazlar/-mezler” (Olar görerler/Olar görmezler).
برای تشکیل منفی، پس از ریشه فعل "m-" اضافه کنید. برای سوم شخص مفرد، "ar/-er-" با "maz/-mez-" جایگزین می شود(Ol görer/Ol görmez)، در حالی که جمع سوم شخص از "arlar/erler -" به "-mazlar/-mezler" تغییر می کند (Olar görerler/Olar görmezler).
Biz gitmeris.
(We won’t go.)
(ما نمی رویم.)
Ol gatnaşmaz.
(She won’t participate.)
(او شرکت نخواهد کرد.)
The negative first person form “-maryn/-merin” is usually shortened in speech to “-man/-men.”
شکل اول شخص منفی "maryn/-merin-" معمولاً در گفتار به "man/-men -" کوتاه می شود.
Men gatnaşman.
(I won’t participate.)
(من شرکت نمی کنم.)
Men gitmen.
(I won’t go.)
(من نمی روم.)
Turkmen language practice تمرین زبان ترکمنی
16) Match. (Birleşdiriň.)
Men → soraryn
Sen ...... sorarlar
Ol ...... sorarsyň
Biz ...... sorar
Siz ...... sorarsyňyz
Olar ...... sorarys
Men ...... işlär*
Sen → işlärsiň
Ol ...... işläris
Biz ...... işlärin
Siz ...... işlärler
Olar ...... işlärsiňiz
* e + e = ä
Sen – sorarsyň
Ol – sorar
Biz – sorarys
Siz – sorarsyňyz
Olar – sorarlar
Men – işlärin
Sen – işlärsiň
Ol – işlär
Biz – işläris
Siz – işlärsiňiz
Olar – işlärler
17) Write negated forms of the above verbs.
اشکال نفی افعال فوق را بنویسید.
Ýokardaky işlikleri ýokluk şekilinde ýazyň.
Example/مثال /Göredeli:
Men soraman. Men işlemen.
1. Sen .................. Sen ..................
2. Ol .................. Ol ..................
3. Biz .................. Biz ..................
4. Siz .................. Siz ..................
5. Olar .................. Olar ..................
Answers/ پاسخ ها /Jogaplar:
1. Sen soramarsyň. Sen işlemersiň.
2. Ol sormaz. Ol işlemez.
3. Biz soramarys. Biz işlemeris.
4. Siz soramarsyňyz. Siz işlemersiňiz.
5. Olar soramazlar. Olar işlemezler.
18) Correct the sentences by changing them from definite future to indefinite future tense.
جملات را با تغییر از آینده معین به زمان آینده نامعین تصحیح کنید.
Sözlemlerdäki mälim geljek zaman şekilindäki işlikleri nämälim geljek zamanda ulanyň.
Example/مثال /Göredeli:
Okuwçylar bäsleşige gatnaşjak. Okuwçylar bäsleşige gatnaşar.
(The students will participate in the academic competition.)
(دانشجویان در مسابقه علمی شرکت خواهند کرد.)
1. Siz okuwçylara iňlisçe öwretjek. ................
(You’ll teach English to the students.)
(شما انگلیسی را به دانش آموزان آموزش خواهید داد.)
2. Sen ertir türgenler ýygnagyna gitjek. ................
(You’ll go to the athletes meeting tomorrow.)
(فردا به جلسه ورزشکاران خواهید رفت.)
3. Ol Türkmenistanda üç ýyl ýaşajak. ................
(He’ll live in Turkmenistan for 3 years.)
(او به مدت 3 سال در ترکمنستان زندگی خواهد کرد.)
4. Biz okuwçylardan synag aljak. ................
(We’ll give the students a test.)
(ما به دانش آموزان آزمون خواهیم داد.)
5. Siz sapagy türkmençe düşündirjekmi? ................
(Will you explain the lesson in Turkmen?)
(درس را به زبان ترکمنی توضیح می دهید؟)
6. Olar saglyk barada çykyş etjek. ................
(They’ll give a presentation about health.)
(آنها در مورد سلامتی سخنرانی خواهند کرد.)
Answers/ پاسخ ها /Jogaplar:
1. Siz okuwçylara iňlisçe öwredersiň.
2. Sen ertir türgenler ýygnagyna gidersiň.
3. Ol Türkmenistanda üç ýyl ýaşar.
4. Biz okuwçylardan synag alarys.
5. Siz sapagy türkmençe düşündirersiňizmi?
6. Olar saglyk barada çykyş ederler
19) Complete the sentences according to the example, using negative past tense and future indefinite tense.
جملات را مطابق مثال با استفاده از زمان گذشته منفی و زمان نامعین آینده کامل کنید.
Öten zamanyň ýoklugyny we nämälim geljek zamanyňgoşulmalaryny ulanyp, sözlemleri dowam ediň.
Example/مثال /Göredeli:
Men şu wagta çenli iňlisçe öwrenmedim, ýöne indiki ýyl öwrenerin. (öwrenmek)
(Until now, I haven’t learned English, but I’ll learn it next year.)
(تا به حال انگلیسی یاد نگرفته ام، اما سال آینده آن را یاد خواهم گرفت.)
1. Ol düýn öý işini ................ , emma ertir ................ (etmek)
(He didn’t do his homework yesterday, but he’ll do it tomorrow.)
(او دیروز تکالیف خود را انجام نداد، اما فردا آن را انجام خواهد داد.)
2. Men ejemden ................ , emma kakamdan ................ (soramak)
(I didn’t ask my mother, but I’ll ask my father.)
(من از مادرم نپرسیدم، اما از پدرم خواهم پرسید.)
3. Ol kitap ................ , emma gazedi ................ (okamak)
(She didn’t read the book, but she’ll read the newspaper.)
(او کتاب را نخوانده، اما روزنامه خواهد خواند.)
4. Biz şu gün işe ................ , emma ertir ................ (gelmek)
(We didn’t come to work today, but we’ll come tomorrow.)
(امروز سر کار نیامدیم، اما فردا خواهیم آمد.)
5. Olar oňa düýn ................ , emma men şu gün ................ (garaşmak)
(They didn’t wait for him yesterday, but I’ll wait today.)
(آنها دیروز منتظر او نبودند، اما من امروز منتظر خواهم بود.)
Answers/ پاسخ ها /Jogaplar:
1. Ol düýn öý işini etmedi, emma ertir eder.
2. Men ejemden soramadym, emma kakamdan soraryn.
3. Ol kitap okamady, emma gazet okar.
4. Biz şu gün işe gelmedik, emma ertir geleris.
5. Olar oňa düýn garaşmadylar, emma men şu gün garaşaryn.
20) Match.
مطابقت دهید
Birleşdiriň.
Men kömek → etmen
Sen kömek ...... etmez
Ol kömek ...... etmeris
Biz kömek ...... etmersiň
Siz kömek ...... etmezler
Olar kömek ...... etmersiňiz
Men gijä ...... galmarsyňyz
Sen gijä ...... galmazlar
Ol gijä ...... galmarsyň
Biz gijä ...... galmaz
Siz gijä ...... galman
Olar gijä ...... galmarys
Answers/ پاسخ ها /Jogaplar:
Sen – kömek etmersiň
Ol – kömek etmez
Biz – kömek etmeris
Siz – kömek etmersiňiz
Olar – kömek etmezler
Men – gijä galman
Sen – gijä galmarsyň
Ol – gijä galmaz
Biz – gijä galmarys
Siz – gijä galmarsyňyz
Olar – gijä galmazlar
21) Answer the questions in the negative, using the word given.
با استفاده از کلمه داده شده به سوالات پاسخ منفی دهید.
Berlen sözleri ulanyp, soraglara ýokluk manyda jogap beriň.
Example/مثال /Göredeli:
Olar şu gün işe wagtynda gelermi? (gijä galmak)
Ýok, olar şu gün wagtynda işe gelmez, gijä galar.
(No, they won’t come on time. They’ll be late.)
(نه، آنها به موقع نمی آیند. آنها دیر خواهند آمد.)
1. Biz şu gün irden giderismi? (öýlän)
........................
(No, we won’t go in the morning. We’ll go in the afternoon.)
(نه، صبح نمی رویم. بعدازظهر می رویم.)
2. Seň jigiň indiki ýyl uniwersitete girermi? (institut)
........................
(No, he won’t enter the university next year. He’ll enter the institute.)
(نه، او سال آینده وارد دانشگاه نخواهد شد. او وارد دانشکده خواهد شد.)
3. Sen bize umumy ýaşaýyş jaýyda garaşarsyňmy? (mekdep)
........................
(No, I won’t wait for you at the dormitory. I’ll wait at school.)
(نه، من در خوابگاه منتظر شما نخواهم بود. من در مدرسه منتظر خواهم بود.)
4. Siz ganazlyk barada ertir çykyş edersiňizmi? (birigün)
........................
(No, we won’t do the presentation about anemia tomorrow. We’ll do it the day after tomorrow.)
(نه، ما فردا ارائه درباره کم خونی سخنرانی نمیکنیم. پس فردا خواهیم کرد.)
5. Menem hassahana şu hepde giderinmi? (indiki hepde)
........................
(No, you won’t go to the hospital this week. You’ll go to the hospital next week.)
(نه، شما این هفته به بیمارستان نخواهید رفت. هفته آینده به بیمارستان خواهید رفت.)
Answers/ پاسخ ها /Jogaplar:
1. Ýok, biz şu gün irden gitmeris, öýlän gideris.
2. Ýok, ol indiki ýyl uniwersitete girmez, instituta girer.
3. Ýok, men size umumy ýaşaýyş jaýyda garaşman, mekdepde garaşaryn.
4. Ýok, biz ganazlyk barada ertir çykyş etmeris, birigün ederis.
5. Ýok, sen hassahana şu hepde gitmersiň, indiki hepde gidersiň.